Valioliiga palaa MM-kisatauon jälkeen tositoimiin tapaninpäivänä. Se on ainakin Tottenhamin managerin Antonio Conten mukaan aivan liian aikaisin.
Conte vahvisti jo hyvissä ajoin, että MM-finaalissa pelanneet Hugo Lloris ja Cristian Romero ovat sivussa tapaninpäivän ottelusta.
Conte kertoo harkitsevansa nyt vakavasti, että hän lepuuttaa maanantaina myös muita MM-kisoissa mukana olleita pelaajiaan, eli Ivan Perisiciä, Harry Kanea ja Eric Dieriä.
– Outo tilanne ja rehellisesti sanottuna pelaamme liian nopeasti – vain viikko MM-kisojen jälkeen. En ole todellakaan iloinen, Conte kommentoi seuransa lehdistötilaisuudessa.
– Kun sinulla on näin paljon pelaajia mukana tällaisessa turnauksessa, varsinkin kesken kauden, niin tilanne ei ole helppo, koska näiden pelaajien fyysinen kunto ei ole nyt paras mahdollinen. Heille on mahdotonta antaa tarpeeksi lepoa, Conte jatkoi.
Tottenhamilla on 15 kierroksen jälkeen koossa neljänteen sijaan oikeuttavat 29 pistettä. Yhden ottelun vähemmän pelanneella ja kärjessä painelevalla Arsenalilla on kahdeksan pisteen etu Tottenhamiin.
Lue myös:Taistelu MM-kisojen tähtipelaajasta kiihtyy – ManU mukaan isolla rahalla
Lue myös:Barcelonan kiinnostus lopahti Saksan maajoukkuemieheen – tässä syy siihen

































