
Jalkapallon Kansojen liiga jatkui tänään lauantaina. Hollannin ja Unkarin välisessä ottelussa nähtiin draamaa.
Amsterdamissa pelattu ottelu jouduttiin keskeyttämään ensimmäisellä jaksolla, kun Unkarin vaihtopenkillä sattui valitettava tapaus.
Joku Unkarin vaihtopenkillä olleista tiimin jäsenistä sai sairauskohtauksen. Paikalle tuotiin pressut peittämään hoitotilanne.
TV-kuvissa nähtiin, että sairauskohtauksen saanut sätki maassa ja tilanne näytti hetken aikaa todella pahalta.
Marca uutisoi myöhemmin, että sairauskohtauksen olisi saanut Unkarin entinen maajoukkuepelaaja Adam Szalai, 36. Marcan tietojen mukaan hänet vietiin sairaalaan ja hänen tilansa on tällä hetkellä vakaa. Hollanti voitti ottelun 4-0.
Toisaalta Saksa kohtasi Bosnia ja Hertsegovinan ja teki hurjaa jälkeä. Saksa voitti ottelun 7-0. Tähtipelaaja Florian Wirtz teki ottelussa kaksi maalia.
Saksa on jo varmistanut pääsynsä pudotuspeleihin. Hollanti on myös jatkamassa kohti pudotuspelejä. Bosnia putoaa B-liigaan.