Puolan maajoukkuehyökkääjä Arkadiusz Milik jatkaa uraansa torinolaisseura Juventuksessa. Italian suurseura tiedotti asiasta viestintäkanavillaan perjantaina.

Juventus on etsinyt riveihinsä toista keskushyökkääjä aina siitä saakka, kun viime kaudella seuraa edustanut Alvaro Morata palasi Espanjaan. Seura on kaivannut kipeästi taustatukea serbitähti Dusan Vlahovicille.

Barcelonan Memphis Depayn hankinnan kariuduttua hollantilaisen koviin palkkavaatimuksiin, italialaisseura suuntasi katseensa Ranskan kentille. Sopiva ehdokas löytyi Marseillen riveistä ja Milikin hankinta vietiin nopeasti maaliin. Puolalainen siirtyy Juventukseen lainasopimuksella, mutta italialaisseuralla on pelaajaan osto-optio.

Milik ottaa uudessa seurassa pelinumerokseen 14. Italialaislehti Gazzetta dello Sport kysyi asialta puolalaishyökkääjältä, jolla oli vastaus valmiina.

– Monet muut numerot olivat tietysti jo varattuina. Syy on kuitenkin se, että myös yksi idoleistani Thierry Henry pelasi tällä numerolla, Milik sanoi.

Milik sopeutuu todennäköisesti hyvin Italian kentille, sillä hän pelasi jo vuosina 2016-2022 Napolin paidassa. Hän iski sen riveissä yhteensä 38 maalia Serie A:ssa.

Lue myös:

Marseille-pomo kuittasi tylysti huhut Cristiano Ronaldosta – ”Meillä on urheilullinen projekti”

Lue myös:

”Jotain on muuttunut” – PSG:n uusi valmentaja saa suitsutusta osakseen

https://twitter.com/juventusfcen/status/1563060771646586880

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)