Juventuksen hyökkääjä Dušan Vlahović on lähellä paluuta pelikuntoon loukkaantumisen jälkeen, kertoo La Gazzetta dello Sport.

Serbialaispelaaja on osallistunut jo osittain joukkueen yhteisharjoituksiin kuntoutusjakson jälkeen.

Vlahović aloitti uudelleenharjoittelun helmikuun alussa, ja alkuperäisten arvioiden mukaan hänen odotettiin palaavan kentille vasta maaliskuun lopulla. Viime viikkoina hyökkääjä on kuitenkin nostanut harjoittelun intensiteettiä ja edennyt toipumisessa odotettua nopeammin.

Juventuksen päävalmentaja Luciano Spalletti ei halua kiirehtiä pelaajan paluuta, mutta Vlahovićin kuntoutus on sujunut hyvin. Jos hän ei vielä ole mukana seuraavassa ottelussa Pisa-vierailulla, hänen odotetaan ainakin istuvan penkillä seuraavassa liigapelissä Udinesea vastaan.

Serbihyökkääjän poissaolo on ollut Juventukselle merkittävä. Seura harkitsi tammikuun siirtoikkunassa hyökkääjän hankkimista paikkaamaan Vlahovićin kaltaista profiilia, sillä hänen uskottiin olevan sivussa pitkään.

Vlahović ei ehtinyt takaisin ajoissa auttamaan joukkuetta eurocupien ratkaisuhetkillä, mutta loppukaudella hänen panoksensa voi olla tärkeä Juventuksen taistelussa Serie A:n neljän parhaan joukkoon.

Kauden loppuratkaisuilla voi olla merkitystä myös hyökkääjän tulevaisuuden kannalta. Vlahović on nimittäin antanut viitteitä siitä, että hän voisi olla valmis jatkamaan uraansa Torinossa myös tulevaisuudessa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Joel Pohjanpalo takoo maaleja, mutta se ei taida riittää (FutisUutiset.fi)