Liverpoolin viime kauden päätteeksi jättänyt Jürgen Kloppia yhdistetään uuteen valmennuspestiin. Hän toimii tällä hetkellä Red Bullin globaalina jalkapallojohtajana.

Italialaislehti La Stampan mukaan Klopp olisi hyvin lähellä siirtyä AS Roman uudeksi päävalmentajaksi. Kloppin käännöstä voidaan pitää melkoisena yllätyksenä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hänet hiljattain yhdistettiin Real Madridin päävalmentajaksi, mutta tuolloin hän kielsi kiinnostuksensa palata päivittäisen valmennustyöhön. Italialaislehdistön tietää kertoa, että Klopp olisi jo suullisesti suostunut pestiin, mutta asiasta odotetaan virallista jo lähipäivinä.

AS Romalla oli vaikea alkukausi ja Claudio Ranieri tuli pelastamaan seuraa marraskuussa. Kokenut italialainen käänsi täysin seuran kurssin. Ranieri on ollut AS Roman peräsimessä 23 Serie A:n ottelussa ja Roma on voittanut niistä 15. Edelliset 17 Serie A:n ottelua se on pelannut tappioitta ja voittanut niistä 12. Ranieri on kuitenkin jo pariin otteeseen jäänyt jo eläkkeelle.

LUE MYÖS: Nainen pyysi yhteiskuvaan Valtteri Bottaksen – ei voi käsittää, mitä seuraavaksi tapahtui (SporttiUutiset.fi)