FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantinon tilanne tukaloitui entisestään, kun se on menettänyt yhden tärkeän liittolaisensa. Sveitsin jalkapalloliiton on vetänyt tukensa pois.
Sveitsin jalkapalloliitto (SFV) ilmoitti keskiviikkona vetävänsä kesäkuussa antamansa tuen pois. SFV perusteli päätöstä huolilla FIFA:n johtamisesta, hallinnosta, läpinäkyvyydestä ja päätöksentekoprosesseista.
Liiton mukaan keskeiset kysymykset FIFA:n vastuista ja päätöksenteosta ovat edelleen ratkaisematta.
Taustalla ovat muun muassa Infantinon kesällä esittelemä suunnitelma, jossa FIFA kilpailuihin olisi voitu ottaa yksityisiä sijoittajia mukaan. Suunnitelma vedettiin nopeasti pois voimakkaan vastareaktion jälkeen.
Sveitsin liitto nosti esiin myös MM-kisojen Folarin Balogun -tapaukseen liittyvät kysymykset sääntöjen selkeydestä ja kilpailujen integriteetistä.
Infantino on pyrkimässä neljännelle ja viimeiselle kaudelleen, ja vaalit järjestetään maaliskuussa 2027 Marokossa. Useat eurooppalaiset jalkapalloliitot ovat jo vetäneet tukensa pois hänen ehdokkuudeltaan.
UEFA:n odotetaan pyrkivän löytämään haastaja Infantinolle ennen ehdokasasettelun 18. marraskuuta päättyvää määräaikaa.
































