Chelseassa flopannut belgialaishyökkääjä Romelu Lukaku kiinnostaa hänen ex-seuransa Inter Milanin lisäksi nyt myös Tottenhamia. Hinta kuitenkin hirvittää.

Lukaku siirtyi Interistä viime kesänä Chelseaan peräti 113 miljoonan euron miehenä. Se on kauppa, jota Chelseassa kadutaan pitkään ja hartaasti.

Yksikään seura ei ole halukas ottamaan Lukakun osalta riskiä tekemällä kauppoja hänestä. Jos Lukaku vaihtaa kesällä seuraa, niin se tapahtuu vain ja ainoastaan lainapelaajan statuksella.

Hinta on tosin siinäkin tapauksessa miltei posketon. Italialaismediat ovat uutisoineet Chelsean vaativan yhden kauden lainapestistä 20 miljoonaa puntaa, eli noin 23 miljoonaa euroa.

Lukakun kausi oli Chelseassa skandaalinkäryinen ja luvattoman vaisu suuriin odotuksiin nähden.

Edelliskaudella Interissä maaleja hurjalla tahdilla ja hurmiossa mättänyt Lukaku viimeisteli kahdeksan osumaa 26 pelaamassaan Valioliigan ottelussa.

Lue myös:Käsirysy Brasilian maajoukkueen harjoituksissa! Neymar kiirehti erottamaan riitapukarit toisistaan

Lue myös:ManU hieroo jättikauppaa – voiko tästä tulla vielä totta?

LUE MYÖS: Haastattelu: Valmentajavelho hehkuttaa Liigan finaalijoukkueita – ”Molemmilla uniikki tarina” (Siniviiva.fi)