Jalkapallomaailman ikonisimman pokaalin, alunperin Jules Rimetin mukaan nimetyn pystin uudelleen 1974 MM-kisoihin suunnitellut italialainen muotoilija Silvio Gazzaniga on kuollut. 95-vuotias suunnittelija kuoli kotonaan Milanossa maanantaina.
– MM-pysti on myyttinen objekti niin pelaajille kuin koko jalkapalloa seuraaville faneille. Me olemme ikuisesti kiitollisia hänelle. Esitän surunvalittelut koko hänen perheelleen, FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantino kertoi kattojärjestön tiedotteessa.
Gazzaniga on luonut myös muun muassa UEFA cupin pokaalin, Euroopan Super cupin pystin ja monta muuta kansainvälistä palkintoa.
Alkuperäinen Jules Rimet -pokaali varastettiin Brasiliassa 1983 kun se annettiin maalle vuoden 1970 kolmannen MM-kullan kunniaksi. Varastettua alkuperäistä pokaalia ei ole koskaan löydetty.
































