Video: Sportivo TV

Jalkapallon vuoden 2030 MM-kisat kokivat takaiskun, kun yksi ottelustadion vaihtuu.

Vuoden 2030 MM-kisojen pääpaikkana toimivat Portugali, Espanja ja Marokko ja Espanjassa oli tarkoitus pelata pelejä Deportivo La Corunan kotistadionilla Riazorilla. Isännyys vaati kuitenkin mittavaa remonttia sekä katsomokapasiteetin nostoa.

Riazorille mahtuu tällä hetkellä 32 490 katsojaa, mutta FIFA vaatii vähintään 40 000 stadioneita. Deportivo La Coruna kaavaili kapasiteetin nostamista jopa 48 000.

Seura oli investoinut jo yli 100 miljoonaa euroa stadionin kunnostukseen, mutta päätti vetää töpselin seinästä. Seuran ilmoituksen mukaan ei ole tarkoituksen mukaista eikä taloudellisesti järkevää kasvattaa stadionin kapasiteettia nykyisestä.

Jo aiemmin yhdeksi pelipaikaksi kaavailtu Malaga perui isännyyshakemuksensa.

LUE MYÖS: Valmentaja syytti Arsenalia likaisesta pelistä – lähetti heti viestin Artetalle (FutisUutiset.fi)