Jalkapallon kansainvälinen pelaajayhdistys on julkaissut vuoden tähdistöjoukkueen. Pelaajat ovat keskuudestaan valinneet pelipaikkojensa parhaat.

Mestarien liigan voittaja Real Madrid hallitsi valintoja, sillä peräti kuusi pelipaikoista meni Realille. Manchester City oli puolestaan edustettuna neljällä pelaajalla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Maaliin pelaajat valitsivat Manchester Cityn Edersonin. Puolustuslinjan muodostivat Realin Dani Carvajal ja Antonio Rüdiger sekä Liverpoolin Virgil van Dijk.

Keskikentän ja hyökkäyksen paikat menivätkin sitten Realin ja Cityn pelaajille. Keskikentällä Jude Bellingham ja Toni Kroos kantoivat Realin värejä ja Cityn joukkueesta valittiin Kevin de Bruyne sekä Rodri.

Hyökkäyksen kolmikkoon valittiin Cityn Erling Haaland, PSG:tä ja Realia edustanut Kylian Mbappe sekä Realin Vinicius Jr.. Kyseessä on ensimmäinen kerta sitten 2006, kun Lionel Messi ei ollut mukana joukkueessa.

Lue myös: Liverpoolia haukkuneella erotuomarilla kova kohtalo

Lue myös: Entinen ManU-legenda lopettaa uransa

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)