Italia on joutunut tekemään kaksi muutosta lokakuun maajoukkueryhmään loukkaantumisten vuoksi, kun Matteo Politano joutui vetäytymään viimeisimpänä 27 miehen joukkueesta.
Italia kärsi uuden takaiskun, sillä Politano joutui jäämään sivuun tulevista MM-karsintaotteluista Viroa ja Israelia vastaan.
Hänen tilalleen on kutsuttu Napolin seuratoveri Leonardo Spinazzola, Italian jalkapalloliitto vahvisti maanantaina.
Jo aiemmin uutisoitiin, että Lazion Mattia Zaccagni, joka on tehnyt tällä kaudella kaksi maalia Serie A:ssa, vetäytyi joukkueesta jo lauantaina. Hänen tilalleen kutsuttiin Roberto Piccoli.
Politano jouduttiin vaihtamaan kentältä 50. minuutilla Napolin 2–1-voittoon päättyneessä Genoa-ottelussa sunnuntaina.
Napolin pelaajista vain Kevin De Bruyne (13) on luonut tällä kaudella enemmän maalipaikkoja kuin Politano (12).
Spinazzola saa nyt ensimmäisen maajoukkuekutsunsa sitten syyskuun 2023.
Päävalmentaja Gennaro Gattuso, joka on voittanut molemmat ottelunsa tähän mennessä, nimesi joukkueensa perjantaina. Samalla hän palautti ryhmään myös Matteo Gabbian ja Bryan Cristanten.
Gabbia pelasi viimeksi Azzurrien paidassa lokakuussa 2024, kun taas Cristante ei ole ollut mukana kesän 2023 jälkeen.
Lisäksi Fiorentinan Hans Nicolussi Caviglia ja Bolognan Nicolo Cambiaghi saivat ensimmäiset kutsunsa Italian A-maajoukkueeseen.
Italia on tällä hetkellä lohko I:n kakkosena, kuusi pistettä johtavaa Norjaa perässä. Se kohtaa Viron vieraissa lauantaina ja isännöi Israelia sen jälkeen.






























