Veikkausliigaseura Tampereen Ilves tiedottaa tehneensä sopimuksen hyökkääjä Oskari Paavolan kanssa. 21-vuotias on Ilveksen oma kasvatti. Sopimus on 1+1-vuotinen

Paavola pelasi viime kaudella pääosin Ilves/2 riveissä. Otteluita kertyi taitavalle hyökkääjälle 28, lisäksi Paavola edusti P20 joukkuetta SM-karsintasarjassa kolmen ottelun verran.

– Viime kausi oli minulle henkilökohtaisesti todella hyvä. Sain paljon vastuuta ja tein paljon maaleja. Vietin suurimman osan kaudesta Ilves/2:n mukana, ja vaikka nousu Ykköseen jäi lopulta saavuttamatta, kausi oli silti sekä minulta että joukkueelta kokonaisuutena hyvä, kommentoi Paavola.

Ilveksen urheilutoimenjohtaja Iikka Miettinen peräänkuuluttaa Paavolan pitkäjänteistä työntekoa, millä hyökkääjästä on kehittynyt Veikkausliigaan sopiva pelaaja.

– Oskari Paavola on nopea ja erittäin vahva hyökkääjä, joka pystyy pelaamaan target-pelaajana, mutta myös voittamaan juoksukilpailut puolustuksen selustaan. Viime kauden päätteeksi hänet palkittiin ansaitusti Kakkosen B-lohkon vuoden hyökkääjänä ja vuoden pelaajana, toteaa Miettinen.

LUE MYÖS: PSG:n tähti syytettynä ihmiskaupasta – perhe paljastaa julman työputken (FutisUutiset.fi)