Sportivo TV

Huuhkajien päävalmentaja Jacob Friis paljasti keskiviikkona joukkueensa syyskuussa pelattavaan maaotteluun Norjaa vastaan ja huipputärkeään MM-karsintaotteluun Puolaa vastaan.

LUE MYÖS: Tässä on Huuhkajien joukkue elintärkeään MM-karsintaotteluun

Ryhmässä on monia Pikkuhuuhkajista tuttuja lupauksia, mutta myös kokeneita pelimiehiä.

Muun muassa Teemu Pukki ja olemattomalle peliajalle Ranskassa jäänyt Glen Kamara ovat mukana.

Friis on nyt nimetystä joukkueesta innoissaan ja löysi myös ”positiivisen ongelman” valintaprosessin taustalta.

– Puhuimme paljon tässäkin tiedotustilaisuudessa niistä pelaajista, jotka eivät ole nyt mukana. Se on positiivinen ongelma, että meillä on niin paljon pelaajia, joista voimme valita. Ja niin sen pitäisi ollakin, koska se on hyväksi suomalaiselle jalkapallolle, Friis sanoo Sportivo TV:n haastattelussa.

– Mielestäni meidän joukkueemme on todella jännittävä sekoitus kokemusta ja nuoruutta. On kiva nähdä ”vanhat pelaajat” taas, mutta on kiva nähdä myös uusia pelaajia, Friis jatkaa.

Huuhkajat kohtaa Norjan A-maaottelussa 4. syyskuuta Oslossa ja 7. syyskuuta Chorzówissa Puolan.

Katso jutun ylälaidasta löytyvältä videolta Jacob Friisin ajatuksia Huuhkajien nykytilanteesta.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)