Huuhkajien keskikenttäpelaaja Glen Kamara kiinnostaa Englannissa, kertovat ranskalaislähteet.

Kamara on jäänyt todella pienelle vastuulle ranskalaisessa Rennesissä ja hän on päässyt tällä kaudella pelaamaan vain 14 minuuttia.

Nyt Kamaralle saattaa kuitenkin tarjoutua mahdollisuus lähteä muualle, sillä ranskalaislähteiden mukaan useampikin englantilaisseura on hänen perässään.

Mestaruussarjassa pelaava West Bromwich Albion lienee se todennäköisin vaihtoehto. West Brom on ollut jo aiemmin kiinnostunut Kamarasta ja on lähteiden mukaan valmis maksamaan suomalaisesta noin 3 miljoonaa euroa.

Myös Valioliigasta viime keväänä pudonneet Ipswich Town ja Leicester City ovat kiinnostuneita Kamarasta.

Englannin Mestaruussarja kiinnostaisi varmasti myös Kamaraa itseään. Hän pelasi Championshipissä edellisen kerran kaudella 2023-2024 Leedsin paidassa ja nousi tuolloin isoon rooliin.

Kamara on ollut vuosia Suomen maajoukkueen luottopelaajia. Hän aiheutti kuitenkin kohun viime kaudella, kun hän siirtyi pelaamaan lainalle Saudi-Arabiaan.

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)