Huuhkajien alku jalkapallon MM-karsinnoissa Liettuaa vastaan ei juurikaan luvannut mitään hyvää. Suomi oli avausjaksolla todella aneeminen ja tunnelin päässä häämötti jo todella karvas tappio.

Toisella jaksolla päävalmentaja Jacob Friis sai joukkonsa ihan uudella tavalla kasaan ja Suomi paransikin otteita todella paljon.

Oli täysin ansaittua, että joukkue nousi maalin tappioasemasta maalin voittoon.

Benjamin Källman vastasi Huuhkajien tasoitusmaalista ja sitten iski Adam Marhiev. Pikkuhuuhkajien tähtipelaaja on nyt matkalla tähdeksi myös A-maajoukkueessa.

Marhiev toi toisella jaksolla rutkasti energiaa Huuhkajien pelaamiseen. Hän on myös erinomainen riistämään palloa, mikä korostui ja auttoi Suomea paljon toisella jaksolla.

Mutta muitakin onnistujia Suomella toki oli Helsingin Olympiastadionilla. Nuori toppari Ville Koski pelasi todella hyvän ottelun ja debytantti Juho Lähteenmäki ei ollut myöskään kentällä pelkästään selviytymässä.

Huuhkajilla on ollut ongelmia ja erityisesti tulevaisuus on aiheuttanut huolta. Kaikki huolet eivät tietenkään kaikonneet yksittäisen voiton vuoksi, mutta palautti taas edes vähän uskoa. Sen merkitystä ei voi liikaa korostaa.

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)