Suomi kohtaa jalkapallon MM-karsintaottelussa perjantaina Maltan.
Panosta ottelussa ei ole enempää kuin Huuhkajien kunnia. Tasapelikin olisi häpeällinen tulos.
Viime aikoina suomalaiset maajoukkuepelaajat ovat onnistuneet maalinteossa seurajoukkueissaan. Vaikka huippuliigoista ei ole kyse, pitäisi Maltaa vastaan tulla onnistumisia.
– Se on tietenkin hieno asia, että on hyökkääjiä, jotka tekevät maaleja. On aina kiva juttu, että voidaan valita hyökkääjiä, jotka ovat hyvässä vireessä. Se on maajoukkueessa ehkä haastavin asia. Pelaajat, jotka tulevat, ovat täysin eri tilanteissa, toteaa hyökkääjä Benjamin Källman Sportivo TV:lle toimittaja Panu Markkasen haastattelussa.
– On aina hyvä, että on pelaajia, jotka pystyvät päättämään hyökkäyksiä. On hienoa, että on hyökkääjiä, jotka ovat hyvässä vireessä ja tekevät maaleja. Se on kuitenkin yksi vaikeimmista asioista jalkapallossa. Hienoa, että sitä löytyy, Källman jatkaa.
Kun Teemu Pukki oli parhaimmillaan, kertoi hän tienneensä tekevänsä maalin mennessään kentälle. Källman ei allekirjoita, että olisi ihan vastaavassa iskussa.
– En ehkä ihan sellaisessa. Parhaimmillaan tuntuu siltä, kun menee kentälle, maali on tulossa ja voi odottaa, että se tulee. On ihanaa, kun on sellaisessa flow-tilassa, että tietää, että maali on tulossa.
– ”Temen” parhaimpina hetkinä jokaisella pelaajalla ja fanillakin oli sellainen fiilis, että hän tulee tekemään maaleja. En usko, että hän oli yksin niissä ajatuksissa. En ole ihan siinä, mutta toivottavasti jossain vaiheessa olen, jatkoi Källman.
Suomen ja Maltan ottelu alkaa Helsingin Olympiastadionilla kello 19. Ensi maanantaina Suomi pelaa Tampereella harjoitusottelun puolestaan Andorraa vastaan.
Maalinteon tehokkuuden taso pääsee Huuhkajilla kunnolla puntariin.































