Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen pelaajien tunnelmat olivat alamaissa Kreikan voitettua Kansojen liigan päätösottelussa suomalaiset 2-0.

Suomi hävisi Kansojen liiga kaikki kuusi otteluaan. Selittelyille ei ollut aihetta.

– Tosi suuri pettymys. Ollut tosi vaikea syksy, eikä tämä yhtään sitä parantanut. Päinvastoin. Tosi vaikeeta, kommentoi kokenut maajoukkuepelaaja Robin Lod.

Lodin mukaan Huuhkajat ei pelannut parhaalla tasollaan.

– Peli alkoi niin huonosti. Se antoi aikamoisen kuvan tolle pelille, eikä me oikein koskaan päästy sitä kääntämään. Yritettiin parhaamme, mutta ei vaan toiminut.

Suomen päävalmentaja Markku Kanerva on puhunut prosessista. Sitä ei saatu Kansojen liigassa raiteilleen.

– Ollaan me sitä treenattu paljon, mutta tulosten mukaan ei olla siinä kovin hyvin onnistuttu. Kyllä meillä on kuusi peliä ollut aikaa parantaa pelaamista. Tuntuu, että on ollut tosi vaikeeta. Mikään ei ole oikein onnistunut, arvioi Lod.

Seuraavana haasteena Suomella ovat MM-karsinnat 2025. Lod toivoo, että murehtiminen on niihin mennessä ohi.

– Ei tää helppoa ole. Onneksi seuraavissa karsinnoissa kaikki aloittaa taas nollilta. Murehditaan tää vuosi ja käännetään sivu. Otetaan uusi peli ensi keväänä.

Lue myös:Markku Kanervan potkut ehkä tällä viikolla

LUE MYÖS: Näkökulma: Yksi hankinta avaa Töölön taivaan – HJK teki merkittävän päätöksen (FutisUutiset.fi)