Video: Sportivo TV

Espanjan La Liga sai uuden suomalaisedustajan perjantai-iltana, kun Ville Koski teki ensiesiintymisensä Alavesin riveissä.

Koski siirtyi talven siirtoikkunassa Alavesiin lainasopimuksella kroatialaisesta NK Istrasta. Hän pääsi perjantaina tekemään debyttinsä, kun toppari juoksi vaihdosta kentälle 10 minuuttia ennen loppua.

Alaves pelasi 1-1-tasapelin Villarrealia vastaan. Alaves taistelee sarjapaikastaan ollen 16. ja kolme pistettä putoamisrajasta.

Koski on kautta aikain viides suomalaispelaaja La Ligassa ja samalla ensimmäinen kenttäpelaaja sitten vuoden 2012. Aiemmin tällä kaudella Lucas Bergström on esiintynyt Mallorcan maalissa.

Heidän lisäkseen La Ligassa suomalaispelaajista on nähty Jari Litmanen, Teemu Pukki ja Jukka Raitala.

LUE MYÖS: Valmentaja syytti Arsenalia likaisesta pelistä – lähetti heti viestin Artetalle (FutisUutiset.fi)