Hollannin maajoukkueen kirkkaimpaan tähtikaartiin lukeutuva keskikenttäpelaaja Frenkie de Jong, 28, ei ole käytettävissä sunnuntaina Liettuaa vastaan pelattavassa MM-karsintaottelussa.

– Frenkie de Jong on lähtenyt Oranjen harjoitusleiriltä. Keskikenttäpelaaja ei ole Puolan-ottelun jälkeen riittävän hyvässä kunnossa pelatakseen MM-karsintaottelussa Liettuaa vastaan, Hollannin maajoukkue tiedotti perjantaina.

Seuratasolla FC Barcelonaa edustava De Jong pelasi torstaina lähes 80 minuuttia, kun Hollanti päätyi 1-1 -tasapeliin Puolan kanssa. Puola isännöi Suomea sunnuntaina pelattavassa äärimmäisen tärkeässä MM-karsintaottelussa.

Hollannin päävalmentaja Ronald Koeman kertoi Puola-ottelun jälkeen, että De Jong otettiin vaihtoon hänen tunnettuaan kireyttä takareidessään.

Hollannilla, Puolalla ja Suomella on kaikilla koossa 7 pistettä. G-lohkoa johtava Hollanti on pelannut kolme ottelua, eli yhden Puolaa ja Suomea vähemmän.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)