Veikkausliigan Jaro on tehnyt kahden vuoden sopimuksen Kaius Hardénin kanssa.

Hardén on HJK:n kasvatti. Hän pystyy pelaamaan eri hyökkäyspään rooleissa.

21-vuotias taituri ei ole vielä debytoinut Veikkausliigassa. Hän on pelannut HJK Klubi 04:n riveissä 91 ottelua, joissa hän on tehnyt 31 maalia.

– On todella iloinen fiilis ja samalla odottava sekä motivoitunut. Odotan jo innolla Pietarsaareen tulemista ja tulevaa kautta. Haluan näyttää taitoni ja auttaa joukkuetta voittamaan, Hardén kuvaili tiedotteessa.

– Valitsin Jaron, koska siihen tuli mahdollisuus ja seura näytti kiinnostusta. Tämä tuntuu oikealta asakeleelta ja haasteelta tässä kohtaa. Tiedän, että seuralla oli hyvä viime kausi. Myös treeni- sekä peliolosuhteet ovat seuralla todella hyvät. Uusi stadion vaikuttaa todella hienolta ja seuralla on hienot kannattajat, selvitti Hardén.

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntijalla teki pahaa katsoa Jari Litmasen ex-seuraa – ”Alkoi olla häpeällinen saldo” (FutisUutiset.fi)