HJK:n avainpelaajiin ja koko jalkapalloliigan suurimpiin tähtiin lukeutunut Juha Pirinen pelaa ensi kaudella Norjan liigassa Tromsö IL:n joukkueessa. Seura vahvisti siirron tiistaina.
Huuhkajissakin paikkansa vakiinnuttaneella laitapuolustajalla oli useita vaihtoehtoja, mutta Pirinen halusi nimenomaan Tromsön joukkueeseen, jota valmentaa Simo Valakari. Joukkueessa pelaavat ennestään Robert Taylor ja Onni Valakari.
– Ulkomailla oli useita vaihtoehtoja, mutta uskon tämän olleen paras ratkaisu urani kannalta. Ja se helpottaa minua, että täällä on muutama suomalainen valmiiksi, Pirinen sanoi seuran verkkosivuilla.
– Norjan sarja on parempi (kuin Suomen), joten tämä on iso mahdollisuus minulle. Odotan innolla ensi kautta, hän jatkoi.
Pirinen, 27, on pelannut kaksi viime kautta HJK:ssa, jossa hän voitti molempina kausina Suomen mestaruuden. Aiemmin hän on edustanut liigassa RoPSia, MYPA:a, Tampere Unitedia ja FC Hakaa.
































