Helsingin Jalkapalloklubi aloitti torstaina urakkansa UEFA:n Konferenssiliigassa.

HJK matkusti avausottelussa sveitsiläisen Luganon vieraaksi ja kärsi heti 0-3-tappion.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Antonios Papadopoulos laukoi reilun puolen tunnin pelaamisen jälkeen Luganon 1-0-johtoon. Tätä ennen HJK:n maalivahti Thijmen Nijhuis oli esittänyt tukun hyviä torjuntoja, mutta Papadopoulosin laukauksen tielle hän ei kuitenkaan ehtinyt.

Heti toisen jakson alussa Martim Marques siirsi kotijoukkueen jo 2-0-johtoon ja tästä HJK ei enää noussut. Daniel Dos Santos ratkaisi ottelun lopullisesti lisäajalla, kun hän muutti loppulukemiksi 3-0.

HJK jäi ottelussa täysin alakynteen ja Lugano oli selvästi parempi. Epäselvyyttä paremmasta ei jäänyt.

Ottelun yleisömäärä oli koomisen surkea. Se johtui osittain siitä, että Luganon kotistadion ei ole UEFA-kelpoinen ja joukkue joutuu pelaamaan Konferenssiliigan kotiottelunsa Thunissa 10 000 katsojaa vetävällä stadionilla. Katsojia oli kuitenkin ehkä vain noin 1000.

Lue myös: Raipe Helmisen SaiPa on ajautunut tappiokierteeseen

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)