HJK on voittanut Veikkausliigassa tällä kaudella vain yhden vierasottelun. Perjantaina tuli takkiin AC Oululta. Justin Rennicks viimeisteli ottelun ainoaksi jääneen maaliin 53. minuutilla.
AC Oulu nappasi kauden ensimmäisen voittonsa HJK:n kustannuksella. Sarjassa viidentenä olevan Klubin päävalmentaja Toni Korkeakunnassa lateli kylmiä totuuksia ottelun jälkeen.
– Tämä oli kaoottinen futismatsi. Olosuhteet olivat meille haastavat ja uudenlaiset. Tilanteet olivat vähissä. Vastustaja teki maalin erikoistilanteen jälkeen kakkospallosta, muuta he eivät saaneet aikaiseksi. Meidän ensimmäinen puoliaika oli liian hidasta pallonhallintaa, emmekä luoneet tarpeeksi paikkoja.
Ottelun kuva pysyi toisella jaksolla odotetunlaisena Raatin luonnonnurmella. Kotijoukkue puolusti tiiviisti ja jätti suosiolla pallonhallinnan Klubille.
Maalintekopaikoille pääseminen tuotti kuitenkin avausjakson tapaan vaikeuksia HJK:lle.
– Toisella puoliajalla vähän parempaa ja saimme neljä kohtuullista maalipaikkaa. Vaikea voittaa, jos ei saada laukauksia puiden väliin, Korkeakunnas painottaa seuransa verkkosivuilla.
– Kotijoukkueen hyökkäyspeli hyydytettiin, mutta oma pelaaminen oli vain liian hidasta. Tarvitsemme nopeampaa pallon liikuttamista ja enemmän aloitteita selustaan. Ei tämä pelaajien yrityksestä jäänyt kiinni, Korkeakunnas jatkoi.
Lähde: HJK. Kuva: Jyri Sulander
Lue myös:Veikkausliiga vetää – Tampereella ja Helsingissä lupaava futisbuumi



























