HJK kiri 0-2-tappiosta tasoihin Hakan vieraana, mutta hukkasi voiton, kun hyökkääjä Akseli Pelvas epäonnistui rangaistuspotkusta toisen puoliajan lopulla. Ihmetystä kotijoukkueen riveissä herätti HJK:n avausmaali, jonka syntyhetkellä kentällä oli kaksi palloa.

Osa Hakan pelaajista seurasi keskikentältä HJK-puolustuksen kentälle heittämää palloa, kun yhtäaikaisesti toinen pallo oli pelattu sivurajasta kentälle paljon syvemmällä Hakan päädyssä. Tuomarit eivät tilannetta ilmeisesti nähneet ja Juho Mäkelän maali hyväksyttiin.

Pisteen ennen kierrosta sarjakärkien HJK:n ja FC Interin perässä ollut Turun Palloseura hävisi vieraspelinsä liigan kovakuntoisimmalle joukkueelle FC Lahdelle. FC Interillä on mahdollisuus nousta HJK:n ohi, kun se pelaa keskiviikkona KuPS:ia vastaan.

Veikkausliiga, tulokset 1.10.

VPS-FF Jaro 2-1
1-0 Steven Morrissey (17)
2-0 Robin Lod (58)
2-1 Frank Jonke (90)

FC Lahti-TPS 1-0
1-0 Drilon Shala (80)

Haka-HJK 2-2
1-0 Shane Robinson rp. (18)
2-0 Kris Bright (20)
2-1 Juho Mäkelä (57)
2-2 Valtteri Moren (65)

JJK-IFK Mariehamn 2-1
1-0 Eero Markkanen (19)
2-0 Mikko Innanen (37)
2-1 Robin Östlind (60)
2-2 Aleksei Kangaskolkka (77)
3-2 Eero Markkanen (82)

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)