Tulevalla Ykkösliigan ja Kansallisen Liigan kaudella 2025 PK-35:n miesten ja naisten edustusjoukkueet pelaavat ottelunsa Oulunkylän jalkapallostadionilla. Seura tiedotti asiasta perjantaina.

Oulunkylän uudella jalkapallostadionilla pelaa myös Veikkausliiga-joukkue Gnistan ja yhteistyön on tarkoitus jatkua tulevaisuudessa niin, että PK-35 sitoutuu omalta osaltaan Oulunkylän rakenteilla olevaan uuteen stadionprojektiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Olemme uuden edessä ja näen itse tässä valtavasti mahdollisuuksia. Seura voi nyt keskittyä olosuhteiden sijaan urheilullisiin asioihin ja pelaajakehitykseen.

– Haluamme menestyä jatkossakin ja laitamme kaikki voimavaramme nyt siihen, PK-35 Edustus Oy:n toimitusjohtajaTapio Rostedttaustoittaa tiedotteessa.

Siirtyminen Oulunkylän jalkapallostadionille tarkoittaa, että PK-35 jättää jäähyväisensä Helsingin Pihlajamäessä sijaitsevalle Algeco Areenalle, jossa se on pelannut viime kaudet.

Syy muuttoon on tiedotteen mukaan yksinkertainen, sillä kenttä ei täytä enää valtakunnallisten jalkapallosarjojen lisenssikomitean määräyksiä kaudelle 2025 mentäessä.

Lue myös:Veikkausliiga-putoaja kertoi jatkosopimuksesta – ”Elämän yksi tärkeimmistä asioista vietiin pois”

LUE MYÖS: Näkökulma: Karu totuus iskee silmille – suomalaisessa jääkiekossa on rajuja uhkakuvia (KiekkoUutiset.fi)