Suomen Palloliiton valitusvaliokunta on käsitellyt FC Lahden valituksen SPL:n kurinpitovaliokunnan 6.7.2011 tekemästä päätöksestä, jolla kurinpitovaliokunta langetti seuralle 1 500 euron sakon Ykkösen ottelun FC Lahti-HIFK järjestyshäiriöistä. FC Lahden valitus tuomuiosta on hylätty.

Asiassa on riidatonta, että FC Lahden kannattajat ovat rynnänneet ainakin turvallisuusalueelle ennen kuin heidän etenemisensä on estetty. Järjestysmiehet eivät ole fyysisesti estäneet kannattajien tuloa alueelle. Kannattajat ovat toiminnallaan aiheuttaneet vaaratilanteita, jotka olisi asianmukaisella varautumisella voitu estämään.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kannattajat ovat herjanneet vastapuolen pelaajia, ja he ovat päässeet ottelun jälkeen lähelle vieraspelaajia jälkiverryttelytilanteessa ja käyttäytyneet tuossa tilanteessa uhkaavasti, jonka jälkeen poliisi ja järjestyksenvalvojat ovat siirtyneet ehkäisemään tilanteen kärjistymistä.

Ottelun päätyttyä joukkueiden kannattajien reitit ovat kulkeneet saman poistumisreitin kautta. Ottelujärjestäjän tulee pyrkiä Turvallisuusmääräysten mukaan ennakolta estämään häiriöt ja vaaratilanteet.

Valitusvaliokunta katsoo, että FC Lahti ei ole kyennyt muutoin kurinpitovaliokunnan ratkaisussa esitetyllä tavalla ennakolta estämään häiriöitä ja vaaratilanteita käsitellyssä tapauksessa ja siten FC Lahden on katsottava syyllistyneen kurinpitovaliokunnan toteamalla tavalla turvallisuusmääräysten rikkomiseen.

FC Lahtea on rangaistu jo aikaisemminkin vastaavista rikkomuksista. Rangaistuksen täytyy olla tuntuva. Asiassa ei ole olemassa syitä muuttaa kurinpitovaliokunnan ratkaisua.

LUE MYÖS: Haastattelu: Huuhkajien Adam Marhiev syttyy taistelusta – ”Tykkään, että minua ja vastustajaa sattuu” (FutisUutiset.fi)