Michael Carrick uskoo Patrick Dorgun olevan vaihtoehto Manchester Unitedin vasemman laitapuolustajan paikalle. Valioliiga-seura ei onnistunut vahvistamaan pelipaikkaa kesän siirtoikkunassa.

Luke Shaw on tämän myötä ainoa Man Unitedin luontainen vasen laitapakki. Myös 19-vuotias Harry Amass on vaihtoehto nuorista.

Dorgu, 21, on pelannut päävalmentaja Carrickin alaisuudessa keskikentän vasenta laitaa. Carrick kuitenkin näkisi tanskalaiselle käyttöä myös puolustajan tontilla, jossa hän operoi edellisen päävalmentajan Ruben Amorimin alaisuudessa viime kauden syksyllä.

– Hän pystyy todellakin pelaamaan siinä. Hän on tehnyt sitä ja siitä ei ole epäilystäkään. En sano etteikö hän pystyisi siihen. Olemme vain tehneet näin siitä asti, kun saavuin, Carrick selitti The Athleticin mukaan.

Carrick saapui Man Unitedin peräsimeen viime tammikuussa. Dorgu ei ole avannut kuin neljä ottelua englantilaisen avauksessa, koska tanskalainen kärsi viime kaudella takareisivammasta.

– Hän on ollut loukkaantunut valitettavasti jonkun aikaa. Hän on siis minulle melkein uusi pelaaja. Myös tavallaa kuin uusi hankinta, koska hän on tuonut niin paljon lisää ryhmään, Carrick jatkoi.

Man United kohtaa Evertonin vieraskentällä sunnuntaina. Ottelu alkaa kello 16:00 Suomen aikaa.

LUE MYÖS: Hiihtotähti Lauri Vuoriselta poikkeuksellinen avautuminen ongelmistaan (UrheiluAreena.fi)