Norjan jalkapallo elää sen suurinta kukoistusta vuosikymmeniin. Norjan miesten jalkapallomaajoukkue pelaa ensi kesän MM-kisoissa ja tämän kauden Mestarien liigan superyllättäjä on ollut norjalainen Bodö/Glimt, joka tiputti Italian jättiseura Interin ja jatkoi kilpailun neljännesvälieriin.

Mitkä sitten ovat norjalaisten mahdollisuudet MM-kisoissa. Joukkueesta löytyy todellisia tähtipelaajia Erling Haalandin ja Martin Ödegaardin muodossa.

– Norjan jalkapallo on kehittynyt uskomattoman paljon viimeisen kymmenen vuoden aikana. Emme puhu siitä tarpeeksi, mutta tämä joukkue on yllätysjoukkue MM-kisoissa. On kokeneempia joukkueita, jotka saattavat haluta voittaa, mutta tällä joukkueella on kaikki edellytykset mennä loppuun asti, ja Bodø/Glimt edustaa tätä kehitystä erittäin hyvin, Jürgen Klinsmann arvioi Gazzetta dello Sportille.

Dagbadetin asiantuntija Roar Stokke on samoilla linjoilla Klinsmannin arviosta. Todelliseen yllätykseen on mahdollisuudet, jos kaikki napsahtaa kohdilleen.

– Jalkapallossa on paljon kyse psykologiasta. Kaikki, mitä hyvä maajoukkue ja Bodö/Glimt tekevät, tekee meistä pelätyn ja arvostetun vastustajan. Jos kaikki menee hyvin, Norja voi päästä pitkälle, Stokke sanoo.

LUE MYÖS: Näkökulma: Joel Pohjanpalo takoo maaleja, mutta se ei taida riittää (FutisUutiset.fi)