Erling Haaland, 24, saavutti huiman merkkipaluun, kun Manchester City murjoi Juventuksen 5-2 -numeroin Orlandossa pelatussa seurajoukkueiden MM-kisojen G-lohkon päätösottelussa.

Haaland iski joukkueensa kolmannen maalin, mikä merkitsi hänelle jo uran 300. osumaa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Vaihdosta kentällä juossut Haaland tarvitsi vain seitsemän minuuttia, kun pallo oli verkon perukoilla. 3-1 -maali syntyi ottelun 52. minuutilla.

Haaland saavutti 300. maalin merkkipaalun 371. ottelussaan, kun mukaan lasketaan seurajoukkueessa ja Norjan maajoukkueessa mätetyt osumat.

Haaland on iskenyt Manchester Citylle 123 maalia 145 ottelussa ja edeltävälle seuralleen Borussia Dortmundille 86 maalia 89 ottelussa. Haalandin saldo oli puolestaan Moldessa 20 ja Red Bull Salzburgissa 29 maalia.

Haaland on tehtaillut maajoukkueessa pelaamissaan 43 ottelussa 42 maalia.

Haaland saavutti 300 maalin merkkipaalun nopeammin kuin esimerkiksi Kylian Mbappe (409 ottelua), Lionel Messi (418) ja Cristiano Ronaldo (554).

Manchester City kohtaa MM-kisojen pudotuspelivaiheen ensimmäisellä kierroksella Al-Hilalin.

LUE MYÖS: Näkökulma: Patrik Laineesta tuli iso ongelma (KiekkoUutiset.fi)