Jalkapallovalmentaja Julen Lopetegui on palannut takaisin maajoukkuevalmentajan tehtäviin.

Lopetegui aloitti virallisesti tänään 1. toukokuuta Qatarin jalkapallomaajoukkueen päävalmentajana. Hänen sopimuksensa ulottuu kesään 2027 saakka.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lopeteguin tehtävänä on yrittää viedä Qatar MM-kisoihin Aasian karsinnoista.

Qatar on tällä hetkellä neljäntenä kuuden joukkueen MM-karsintalohkossaan, eikä se voi enää nousta kahden parhaan joukkoon varmistaakseen suoran jatkopaikan.

Sen sijaan Qatar on vahvasti matkalla toiselle karsintakierrokselle, missä on tarjolla vielä kaksi kisapaikkaa lisää.

Qatar oli mukana edellisissä, vuoden 2022 marras-joulukuussa pelatuissa MM-kisoissa. Niihin kisoihin se sai automaattisen paikan kisaisäntänä.

Lopeteguin osallistuminen Qatarin projektiin on tietysti kyseenalaista. Maa kuuluu siihen joukkoon, minkä ihmisoikeusasiat ovat huonolla tolalla, mutta yrittää parantaa julkista kuvaansa niin sanotun urheilupesun kautta.

Espanjalainen Lopetegui, 58, muistetaan muun muassa Real Madridin ja Espanjan maajoukkueen valmentajana.

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)