Jalkapallon MM-kisat pelataan ensi kesänä Pohjois-Amerikassa.
Yksi turnauksen suurimmista suosikeista mestaruuden voittamiseen on Englanti. Englantilaiset ovat lähteneet kaikkiin arvokisoihin suurin odotuksin, mutta maa on joutunut palaamaan kotiin tyhjin käsin.
Nyt 62-vuotias englantilaisfani Andy Milne on päätymässä rajuun ratkaisuun nähdäkseen kisat Pohjois-Amerikassa.
Eläkkeelle jäänyt entinen opettaja on valmis myymään talonsa, jotta pystyy rahoittamaan reissunsa Yhdysvalloissa, Meksikossa ja Kanadassa pelattaviin kisoihin.
Milne on ollut elämänsä aikana kymmenissä MM-kisoissa. Yhdeksän kertaa miesten kisoissa ja kertaalleen naisten kisoissa.
Englantilaismies asuu tätä nykyä Thaimaassa, mutta on valmis myymään asuntonsa pohjoisesta Englannista 465 tuhannen dollarin hintaan.
– Aion myydä sen, koska se on ollut pitkään kakkoskotini ja haluan rahoittaa reissuni MM-kisoihin.
Milnellä on määrätietoinen tavoite nähdä Englannin kaikki pelit MM-kisoissa.
– Matkustan Yhdysvaltoihin kolmas kesäkuuta ja aion olla siellä seitsemän viikkoa. Se maksaa rahaa.
Englanti avaa MM-kisat Dallasissa ottelulla Kroatiaa vastaan kesäkuun 17:sta päivä. Seuraavat pelit ovat itärannikolla Ghanaa ja Panamaa vastaan.

































