Ranska sekä useat muut Euroopan huippumaajoukkueet ovat ilmaisseet huolensa vuoden 2026 jalkapallon MM-kisojen korkeista kustannuksista FIFA:n puheenjohtajalle Gianni Infantinolle, kertoo The Times.
Historian suurimpien MM-kisojen ympärillä on käyty runsaasti keskustelua hinnoista. Yhden ottelun lippu ja pysäköinti voivat maksaa jopa noin 1 000 dollaria ilman matkakuluja, mikä on herättänyt voimakasta kritiikkiä kannattajien keskuudessa.
Nyt myös maajoukkueet ovat liittyneet keskusteluun. The Timesin mukaan Ranskan maajoukkue pelkää, että se voi jopa tehdä tappiota turnaukseen osallistumisesta, mikäli joukkue ei etene pitkälle kilpailussa, joka pelataan Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Myös Espanja ja Englanti jakavat saman huolen. Euroopan huippumaat ovat pyytäneet UEFA:ta lobbaamaan heidän puolestaan FIFA:a vastaan kisojen taloudellisen taakan keventämiseksi.
Kolmen suuren jalkapallomaan huoli on herättänyt huomiota FIFA:ssa. The Timesin mukaan Infantinolle on tehty selväksi tilanteen vakavuus, ja hän on luvannut puuttua kasvaviin huolenaiheisiin ennen laajennetun turnauksen alkua.
FIFA etsii parhaillaan “mahdollisia ratkaisuja” yhdessä kansallisten liittojen kanssa, mutta yksi vaihtoehto on jo suljettu pois: järjestö ei aio käyttää operatiivista budjettiaan maiden Yhdysvalloissa maksettavien verojen kattamiseen – joka on keskeinen ongelma.
FIFA onnistui neuvottelemaan verovapautuksia Kanadaan ja Meksikoon, mutta Yhdysvalloissa pelaavat joukkueet joutuvat maksamaan veroja osavaltioiden vaihtelevien käytäntöjen mukaan. Esimerkiksi Ranska majoittuu Bostoniin ja pelaa kaikki alkulohko-ottelunsa Yhdysvalloissa.
Tilanne vaihtelee kuitenkin joukkueittain. Esimerkiksi Kolumbia saattaa selvitä huomattavasti pienemmillä kustannuksilla, sillä se majoittuu Guadalajaraan ja pelaa kaksi kolmesta alkulohkon ottelustaan Meksikossa.
FIFA on luvannut auttaa maajoukkueita “verohaasteiden navigoinnissa”, mutta MM-kisojen lähestyessä aikaa ratkaisujen löytämiseen on yhä vähemmän.
Jo ennen turnauksen alkua 48 osallistuvaa joukkuetta saivat yhdeksän miljoonan dollarin osallistumiskorvauksen sekä 1,5 miljoonaa dollaria valmistautumiskuluihin. Samalla päivärahoja on kuitenkin leikattu 850 dollarista 600 dollariin henkilöä kohden, mikä voi tarkoittaa jopa 500 000 dollarin lisämenetyksiä joukkuetta kohden.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on hehkuttanut kisoja ”kaikkien aikojen kisoiksi”, mutta edessä saattaa sittenkin olla kaikkien aikojen farssi.

































