Jalkapallojätti Manchester Cityä epäillään törkeistä rikkeistä, uutisoi saksalaislehtiDer Spiegel.
Cityn toimintaa tutkitaan nyt. Tutkinta keskittyy laittomiin maksuihin alaikäisille pelaajille, paisuteltuihin sponsorisopimuksiin ja entiselle managerille maksettuihin salattuihin palkkoihin.
Lehti väittää, että City on painostanut alaikäisiä pelaajia allekirjoittamaan sääntöjen vastaisia rahallisia maksuja sisältäviä sopimuksia Manchester Cityn kanssa.
Myös Cityn sponsoreihin liittyy epäselvyyksiä. Der Spiegelin mukaan osa Abu Dhabissa sijaitsevista sponsoreista on maksanut vain osan maksuistaan itse ja loput on kuitannut seuran omistaja sheikki Mansour.
Cityä syytetään myös siitä, että se olisi väitetysti maksanut entisen managerinsa Roberto Mancinin palkasta ”merkittävän osan” tekaistun konsulttisopimuksen kautta.
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Cityn toimintaan puututaan. Vuonna 2020 urheilun kansainvälinen välitystuomioistuin CAS kumosi Citylle langetetun kahden vuoden kilpailukiellon europeleissä. Euroopan jalkapalloliitto UEFA oli todennut, että City oli syyllistynyt Financial Fair Play-sääntöjen vakaviin rikkomuksiin.
Lue myös:FC Honka otti voiton Veikkausliigassa – meinasi sulaa pahasti































