Valioliigassa tiistaina lontoolaisseura Chelsea pelasi karmivan tasapelin Leedsiä vastaan kotonaan Stamford Bridgellä maalein 2-2.
Liam Roseniorin valmentama miehistö menetti ottelussa kahden maalin johdon viimeisen puolen tunnin aikana.
Kolmen pisteen menettäminen oli valtava takaisku lontoolaisseuralle, sillä joukkueella olisi ollut loistava mahdollisuus nousta sarjassa jopa kolmannelle sijalle.
Nyt Chelsea on Valioliigassa viidentenä 26 pelatun ottelun jälkeen 44 pisteessä. Eroa neljäntenä olevaan Manchester Unitediin on piste ja kolmantena olevaan Aston Villaan kaksi pistettä.
Mahdollisen kolmen pisteen menettämisen lisäksi Roseniorin valmentama miehistö menetti ottelussa espanjalaispuolustaja Marc Cucurellan.
Päävalmentaja Roseniorin mukaan espanjalainen kärsii jalkavammasta.
– Cucurella tunsi takareidessään kipua puoliajalla. Keskiviikkona otetaan magneettikuvat jalasta ja toivotaan ettei ole mitään pahempaa.
Chelsea on Valioliigassa viiden ottelun mittaisessa pisteputkessa. Neljän ottelun mittainen voittoputki päättyi tiistain tasapeliin.
Lontoolaisseura jatkaa kauttaan FA Cupin merkeissä perjantaina Hullin vieraana. Valioliigassa seuraava ottelu on vuorossa vasta reilun viikon kuluttua, kun Burnley saapuu Lontooseen vieraaksi.

































