Belgialainen Kevin De Bruyne siirtyy Chelseasta Saksan kentille. Lähes olemattomanvähälle peliajalle Chelseassa jäänyt 22-vuotias De Bruyneon allekirjoittanut 5,5 vuoden sopimuksen Wolfsburgin kanssa.

Chelsea hankki De Bruynen Genkistä tammikuussa 2012, mutta hän pelasi kaudenkuitenkin loppuun Genkin paidassa. Kauden 2012/13 De Bruyne pelasi lainallaBundesliigan Werder Bremenissä. Chelsean paidassa hän ehti esiintyä kuluvallakaudella vain yhdeksän kertaa.

– En kadu siirtoani Chelseaan. Pelasin Bremenissä hyvän kauden ja kasvoinpelaajana, joten tämä oli myös oppimisprosessi. Kävin neuvotteluja myös AtleticoMadridin kanssa. Se oli hyvä vaihtoehto, mutta en ollut varma saisinko sielläkäänpeliaikaa, keskikentällä viihtyvä De Bruyne kertoi Sky Sportsin verkkosivuilla.

– En lähtenyt Chelseasta sen takia, että haluan päästä MM-kisoihin, se urakka voiolla ohi kolmen ottelun jälkeen. Lähdön syy oli se, että hukkasin iloni. Minulleoli alusta alkaen selvää, että Wolfsburg olisi ensimmäinen seura, jonka kanssa ryhtyisinneuvotteluihin Chelsealta lähtöluvan saatuani. Olen iloinen, että siirto toteutui.

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)