Eurooppalaisen jalkapallon huipulle paluuta tekevä Chelsea FC otti kovan päänahan jalkapallon Mestarien liigassa tiistai-iltana.

Chelsea teki selvää jälkeä Stamford Bridgellä La Ligan hallitsevasta mestarista FC Barcelonasta ja murjoi sen maalein 3-0.

Chelsean ensimmäinen maali reilun parinkymmenen minuutin jälkeen hylättiin vielä paitsiona VAR-tarkistuksen jälkeen, mutta vain hetkeä myöhemmin pallo oli ihan hyväksytysti Blaugranan verkossa. Maali merkittiin lopulta Barcelona-topparin Jules Koundén omaksi maaliksi.

Toisen jakson alkupuolella 18-vuotias brassilupaus Estevao muutti upealla maalillaan lukemiksi jo 2-0 ja loppunumerot viimeisteli Liam Delap pelin 73. minuutilla.

Voitto oli Chelsealle tämän kauden kolmas Mestarien liigassa. Sen lisäksi joukkue on hävinnyt yhden ottelun ja pelannut kerran tasan.

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)