
Djurgården ja Chelsea kohtaavat tänään torstaina jalkapallon Konferenssiliigan ensimmäisessä välierässä Tukholmassa.
Ottelu pelataan 3Arenalla Tukholmassa, missä on käytössä tekonurmi.
Euroopan huippusarjassa pelaavat joukkueet – kuten Chelsea – eivät ole tottuneet pelaamaan, eikä harjoittelemaan tekonurmella.
Chelsean manageri Enzo Maresca tekikin mielipiteensä tekonurmesta harvinaisen selväksi.
– Keinonurmella pelaaminen on aivan erilaista. Tiedän, että viime viikkoina jotkut heidän omistakin pelaajistaan ovat valittaneet kentästä. He pelaavat siellä viikoittain, joten meille se on uutta, Maresca sanoi ottelun alla.
Maresca korosti kuitenkin sitä, ettei tekonurmesta kannata etsiä selitystä, jos Chelsea ei pärjäisikään Tukholmassa.

– Mutta tekosyille ei ole sijaa – ei ole mitään syytä, miksi emme taistelisi huomenna ja toisessakin ottelussa täysillä, hän sanoi.
Djurgårdenin suomalaisvalmentaja Jani Honkavaara oli kollegansa kanssa samoilla linjoilla. ”Honsu” on toki tottunut keinonurmiin jo Suomessa, mutta ei silti pidä alustasta.
– Se on todella kovaa sekä meille että vastustajalle. Ainakaan me emme saa siitä mitään etua, Honkavaara sanoi.
Djurgårdenin ja Chelsean välinen ottelu alkaa kello 22 Suomen aikaa.