Chelsea ajautuu yhä syvemmälle itse aiheuttamiinsa ongelmiin. Päävalmentaja Liam Rosenior ei säästellyt sanojaan, kun Blues jäi 1-1-tasapeliin Burnleytä vastaan lauantaina.

– Olemme sytyttäneet neljä pistettä tuleen kahdessa pelissä. Se ei ole tarpeeksi, Rosenior totesi.

Chelsea meni johtoon jo neljännellä minuutilla Joao Pedron osumalla, mutta ote herpaantui. Ottelu sai käänteen, kun Wesley Fofana ajettiin ulos 72. minuutilla. Burnley käytti ylivoiman hyväkseen lisäajalla, kun Zian Flemming puski tasoituksen James Ward-Prowsen kulmapotkusta.

Maali oli jo 12:s, jonka Chelsea on päästänyt tällä kaudella erikoistilanteesta Valioliigassa – ja se on tietysti hälyttävä tilasto.

Edellisessä kotiottelussaan Chelsea menetti kahden maalin johdon Leedsiä vastaan, ja nyt Stamford Bridgellä on pudonnut jo 17 pistettä johtoasemasta. Vain kaudella 1995–96 saldo on ollut heikompi.

– Emme tappaneet peliä ajoissa. Päätöksentekomme ei ollut riittävällä tasolla, Rosenior sanoi ja myönsi vastuun tuloksesta.

Burnley oli lähellä jopa voittoa lisäajan lopussa, mutta Jacob Bruun Larsenin pusku suuntautui yli maalin.

Chelsean kohdalla kysymys kuuluu: kuinka monta pistettä voi vielä ”polttaa” ennen kuin kausi karkaa lopullisesti käsistä?

LUE MYÖS: Lukitsi itsensä huoneeseen 36 tunniksi – näin MM-finaalin tuomari teki mahdottomasta normaalin (FutisUutiset.fi)