Jalkapalloseura Chelsean ukrainalaislaituri Mykhailo Mudryk jäi vuonna 2024 kiinni urheilussa kiellettyjen aineiden käytöstä.
Nyt medialähteet kertovat, että Mudryk on tekemässä paluuta.
Topskillssports UK raportoi X:ssä, että Mudryk on virallisesti kärsinyt meldoniumiin liittyvästä dopingrikkomuksesta saamansa pelikiellon ja palaa tällä viikolla edustusjoukkueen harjoituksiin Cobhamissa.
Mudryk on ollut sivussa joulukuusta 2024 lähtien. Lähteiden mukaan pelikielto purettiin 17. tammikuuta.
Chelsea suunnittelee lainaavansa Mudrykin Strasbourgiin, jotta hän saisi takaisin ottelutuntuman ennen täysimittaista paluuta joukkueen vahvuuteen.
Chelsea hankki Mudrykin Shahtar Donetskista tammikuussa 2023 peräti 70 miljoonalla eurolla, mutta on toistaiseksi saanut vain kovin vähän rahoilleen vastinetta.
































