Valioliigan Chelsea on edennyt jalkapallon seurajoukkueiden MM-kisojen välieriin voittamalla Palmeirasin 2–1.
Cole Palmer vei Chelsean 1–0-johtoon. Estevao Willian iski 1–1-tasoituksen toisen jakson alussa. Wevertonin oma maali ratkaisi Chelsean 2–1-voiton.
Ottelusta teki mielenkiintoisen myös se, että Palmeirasin maalin tehnyt Estevao on Chelsean omistuspelaaja. Lontoolaisten päävalmentaja Enzo Maresca otti asian esille ottelun jälkeen.
– Iloinen että voitimme ja iloinen, koska Estevao teki maalin. Täydellinen ilta.
– Hän on erittäin hyvä, suuri lahjakkuus, fantastinen pelaaja. Etelä-Amerikasta tai muualta maailmasta tullessa on kuitenkin sopeuduttava, ylisti Maresca 18-vuotiasta.
Chelsea kohtaa välierissä toisen brassiseuran Fluminensen, joka pudotti saudiseura Al-Hilalin jatkosta.





























