La Ligan hallitseva mestari FC Barcelona aloitti uuden kauden Espanjan liigassa hienolla vierasvoitolla Mallorcasta.
Joukkueessa ei ole kesällä tapahtunut merkittäviä muutoksia, sillä joukkue on taloudellisesti melkoisessa umpikujassa.
Barcelonan riveistä on sen sijaan poistumassa jatkuvasti eri pelaajia, mikä aiheuttaa saksalaisvalmentaja Hansi Flickille ärsytystä. Tuoreimpana siirtohuhujen keskellä on Fermin Lopez.
– En halua menettää yhtäkään pelaaja, koska me tarvitsemme heidän tuomaa laatua kokoonpanoon. Kausi on todella pitkä, haluamme ison rotaation, kommentoi Flick.
22-vuotias keskikenttämies pelasi La Ligassa viime kaudella 28 ottelussa ja iski kuusi maalia. Mestarien liigan 11 otteluun syntyi yksi osuma. Lopez on itse kertonut, että ei ole lähdössä Barcelonasta yhtään mihinkään.
Barcelona jatkaa kauttaan lauantaina vierasottelulla Levantea vastaan kello 22.30.






























