
Barcelona on voittanut kilpajuoksun maalivahti Joan Garciasta. Hän siirtyy Barcelonaan paikallisvastustaja Espanyolista.
Garcia on ollut yksi siirtomarkkinoiden kuumimmista maalivahtinimistä. Muun muassa Arsenalin ja aiemmin Bayer Leverkusenin tiedettiin olevan kiinnostuneita veskarista.
Espanyol ja Barcelona ovat jo sopineet 25 miljoonan euron siirrosta. Ennen siirron varmistumista Garcian piti käydä asia läpi vielä perheensä kanssa, sillä siirtoa paikallisvastustajan riveihin ei katsota hyvällä Espanyolin fanien keskuudessa.
Marcan mukaan Garcia on kuitenkin päättänyt tarttua Barcelonan tarjoukseen ja tekee seuran kanssa viiden vuoden sopimuksen. 24-vuotias maalivahti pelasi vasta ensimmäisen kunnon kautensa La Ligassa ja nousi heti sarjan parhaimpien maalivahtien joukkoon.
Hänet valittiin kauden päätteeksi myös La Ligan kauden tähdistöjoukkueeseen. Garcia oli voittamassa Espanjalle myös olympiakultaa viime vuoden Pariisin olympialaisissa.