FC Hakan kapteeni Niklas Friberg pelaa seurassa jo viidettä kauttaan. Hän viihtyy Valkeakoskella erittäin hyvin.

– Itse asiassa alkaa pikku hiljaa tuntua siltä, että Haka on se mun seura. Jossa viihdyn ja tykkään olla. Kauan olen ollut ja nähnyt just sen, miten noustiin Ykkösestä ja sen jälkeen taisteltiin Veikkausliigassa nousun jälkeen niistä alemmista sijoista. Olen nähnyt myös sen parannuksen, mikä tässä on tapahtunut vuosien varrella. Siinä on ollut kiva olla mukana, koko seura on kehittynyt ja itsekin siinä kehittynyt ohessa, hän kertooVeikkausliiga-podcastissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hänen aikansa ”Koskissa” on ollut nousujohteista niin henkilökohtaisella kuin seurankin tasolla.

– Kyllä se motivoi, kun seura kehittyy ja pelikin kehittynyt tässä vuosien varrella, monipuolistunut. Samalla pelaajat ovat kehittyneet siinä. Totta kai se on yksi syy, miksi olen viihtynyt tosi hyvin Valkeakoskella.

Friberg kiittelee myös sitä, miten Hakassa panostetaan henkiseen valmennukseen.

– Meille tuli viime kaudella henkinen valmentaja Aleksi Tossavainen ja hän on ollut todella hyvä lisä meidän valmennustiimiin. Aleksi on pystynyt valmentamaan meitä henkisellä puolella.

– Kerta viikkoon meillä on palaveri, jossa käydään läpi erilaisia juttuja. Kyllä siitä on ainakin itse saanut apua ja uskon, että moni muukin joukkueen sisällä on saanut siitä työkaluja käsitellä erilaisia tilanteita, mitä tapahtuu pelissä tai ylipäätään elämässä. Mun mielestä on oikein hyvä juttu, että siihen on panostettu.

Fribergin pitkä haastattelu löytyySuplasta tästä linkistä.

Lue myös:Taas tuli turpaan – HIFK aloittanut surkeasti

LUE MYÖS: Näkökulma: Näin mestarista tuli voittava koneisto – nyt on tekojen aika (FutisUutiset.fi)