Atletico Madrid on tekemässä sen jälleen. Tovin jo melkein varmalta näyttänyt mestaruus on lipeämässä seuran käsistä.

Sunnuntaina Atleti koki ison pettymyksen, kun se jäi 1-1-tasapeliin Real Betisin kanssa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Atleti sai vierasotteluunsa upean alun, kun jo viidennellä peliminuutilla Yannick Carrasco vei Atletin 1-0-johtoon.

Real Betis ei kuitenkaan pitkään viihtynyt tappiolla, vaan jo parinkymmenen minuutin kohdalla Cristian Tello nosti kotijoukkueen tasoihin.

Ottelu oli kokonaisuutena varsin tasainen, mutta Real Betis oli aavistuksen verran niskan päällä. Tasapeli riitti nostamaan Atletin takaisin sarjan kärkeen, mutta Real Madrid on vain pisteen päässä. Barcelona on nyt kahden pisteen päässä. Real Betis on kuudentena sarjassa.

Atletico Madrid oli parhaimmillaan jopa 10 pisteen karkumatkalla La Ligan kärkipaikalla, joten sen sulaminen on ollut raju. Atleti on voittanut edellisen kerran La Ligan mestaruuden keväällä 2014.

La Ligan tulokset sunnuntaina 10.4:
Villareal-Osasuna 1-2
Valencia-Real Sociedad 2-2
Valladolid-Granada 1-2
Real Betis-Atletico Madrid 1-1

LUE MYÖS: Näkökulma: Aleksandr Ovetshkinille tyly kohtalo – sai mitä ansaitsi (KiekkoUutiset.fi)