Espanjan Supercopassa pelattiin torstaina toinen välierä, missä kohtasivat Athletic Bilbao ja Atletico Madrid.
Kilpailun loppuottelussa ei nähdä Madridin paikallistaistoa, sillä Bilbao yllätti Atletin 2-1 ja paineli loppuotteluun Real Madridia vastaan.
Ottelun ratkaisut nähtiin toisella jaksolla. Atletico meni ensin johtoon maalivahti Unai Simonin omalla maalilla, mutta sen jälkeen maalinteossa onnistui vain Athletic.
Yeray Alvarez tasoitti pelin 1-1-lukemiin 77. minuutilla ja vain hetkeä myöhemmin pelin 81. minuutilla Nico Williams teki voittomaalin.
Atleticon Jose Maria Gimenez sai vielä ottelun lisäajalla suoran punaisen kortin, mutta tällä ei enää itse pelin kannalta ollut niin merkitystä.
Real Madrid varmisti finaalipaikkansa jo keskiviikkona, kun se kaatoi vuoden ensimmäisessä El Clasicossa Barcelonan jatkoajalla 3-2.






























