Arsenal on saamassa tärkeän lisän joukkueeseensa tulevaan Mestarien liigan otteluun Shakhtar Donetskia vastaan. Bukayo Saka alkaa olla jo pelikunnossa.
Saka loukkaantui maajoukkuetauolla Englannin kohdatessa Kreikan. Hän joutui jättämään maajoukkueleirin kesken takareisivamman kanssa.
Saka ei ollut myöskään Arsenalin kokoonpanossa viikonloppuna, kun tykkimiehet yllättäen hävisivät Bournemouthille 0-2. Arsenal on myös ilman kapteeniaan Martin Ödegaardia, joka on ollut sivussa jo reilun kuukauden.
Manageri Mikel Artetan mukaan kaksikko on jo lähestymässä pelikuntoa. Saka saatetaan nähdä tositoimissa jo tiistain Mestarien Liigan ottelussa.
– He ovat lähempänä ja edistyvät aika hyvin. Martin ei ole vielä kunnossa. Bukayon kanssa meidän täytyy katsoa miltä hänestä tämän päivän harjoitusten jälkeen, Arteta totesi joukkueen maanantaisessa lehdistötilaisuudessa.
Arsenal on kärsinyt tällä kaudella loukkaantumisista. Sakan ja Ödegaardin lisäksi Ben White, Gabriel Martinelli, Oleksandr Zinchenko ja Jurrien Timber olivat loukkaantumisten vuoksi sivussa viikonlopun ottelusta.
































