Arsenal on vahvistanut joukkuettaan hankkimalla Sao Paulosta brassipelaaja Marquinhosin. Kyseessä on samalla Arsenalin kesän ensimmäinen hankinta.

19-vuotias Marquinhos omaa kokemusta Brasilian nuorten maajoukkueista. Hänen kintereillään oli tiettävästi myös ainakin Wolverhampton.

Marquinhos debytoi Sao Paulon riveissä viime kesänä 18-vuotiaana. Yhteensä 41 ottelussa laituri teki neljä maalia.

Hän oli auttamassa Sao Pauloa voittamaan alueellisen Campeonato Paulista.

– Olemme iloisia siirron varmistuttua Sao Paulosta, sillä Marquinhos on pelaaja, jota olemme seuranneet jo jonkin aikaa. 19-vuotiaana hän on vielä hyvin nuori, joten hän on tulevaisuuden pelaaja, Arsenalin tekninen johtaja Edu kertoo seuran tiedotteessa.

Lue myös: IL: HJK:n tähti tuomittiin 12-vuotiaan lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä – sai ehdollista vankeutta

Lue myös: Jalkapalloon tulossa sääntömuutoksia

https://twitter.com/Arsenal/status/1536362836510879744

LUE MYÖS: Alisa Vainion valmentaja veti johtopäätöksensä naisen sanoista (UrheiluAreena.fi)