
Jalkapallon Serie A:ssa pelattiin maanantaina kolme ottelua. AC Milan koki shokkitappion ja Niklas Pyyhtiä debytoi.
Mestaruudesta taisteleva AC Milan joutui taipumaan maanantaina Spezialle 1-2. Se oli iso isku mestaruushaaveille.
Milan johti avausjakson jälkeen vielä 1-0, kun Rafael Leao vei kotijoukkueen johtoon aivan avausjakson lopulla.
Toinen jakso oli kuitenkin täysin vieraiden. Kevin Agudelo tasoitti tilanteeksi 1-1 reilun tunnin kohdalla ja Emmanuel Quartsin Gyasi iski vieraiden voittomaalin lisäajan kuudennella minuutilla.
Milan jatkaa sarjassa toisena, mutta ero Interiin on nyt kaksi pistettä ja Inter on pelannut yhden ottelun vähemmän. Spezia on 14. sijalla.
Niklas Pyyhtiä debytoi
Suomalainen jalkapalloilija Niklas Pyyhtiä, 18, debytoi Italian Serie A:ssa maanantaina, kun hänen edustamansa Bologna kohtasi kotonaan Napolin.
Pyyhtiä tuli kentälle vaihdosta pelin 72. minuutilla ja pääsi debytoimaan suurseura Napolia vastaan.
Pyyhtiä korvasi kentällä Aaron Hickeyn ja pääsi pelaamaan parikymmentä minuuttia.
Pyyhtiä siirtyi Bolognaan kesken viime kauden FC Hongasta. Keskikenttäpelaaja on TPS:n kasvatti.
Bologna hävisi ottelun Napolille 0-2. Napolin molemmat maalit ehti viimeistelemään Hirving Lozano jo ennen Pyyhtiän kentälle tuloa. Bologna on sarjassa sijalla 13 ja Napoli kolmantena.
Illan viimeisessä ottelussa nähtiin varsin yksipuolinen näytös. Fiorentina murjoi Genoan 6-0.