Chicago Blackhawksin Teuvo Teräväinen nousi viime yön suomalaisnimeksi NHL:ssä. Hyökkääjä johdatti Chicagon selvään voittoon.
Teräväinen oli vahvalla pelipäällä Chicagon kaataessa Utahin 4-0. Suomalaishyökkääjän avausmaali tuli ylivoimalla ja hän sinetöi päätöslukemat alivoimamaalilla.
Teräväisellä on nyt koossa 13 maalia tältä kaudelta. Maalien myötä hän katkaisi samalla kuuden ottelun kuivan putken.
Kahden maalin illat ovat Teräväiselle myös harvinaista herkkua, sillä edellisen kerran hän heilutti verkkoa kahdesti viime vuoden tammikuussa. Yhteensä Teräväinen on kerännyt tällä kaudella 27 tehopistettä.
Teräväinen oli yön ainoa suomalaisonnistuja tehopisteissä, kun muut jäivät kiikareille. Floridan vaikeudet jatkuivat 4-5-tappiolla Islandersille.
Mikael Granlund oli edelleen sivussa Anaheimin kokoonpanosta 3-2-voitossa Calgarysta.
NHL:n tulokset:
Anaheim-Calgary 3-2 vl
Islanders-Florida 5-4
Minnesota-St. Louis 1-3
San Jose-Winnipeg 2-1 ja.
Utah-Chicago 0-4
Pittsburgh-Vegas 5-0

































