Jääkiekon Mestis-seura Kiekko-Vantaa järjesti tiistaina mediatilaisuuden, missä toimittajilla oli mahdollisuus kuulla kohujääkiekkoilija Teemu Pulkkisen näkemyksiä.

Pulkkinen on ainoa suomalaispelaaja, joka jatkoi pelaamista venäläisessä KHL:ssä vielä senkin jälkeen, kun Venäjä oli jo hyökännyt Ukrainaan helmikuussa 2022.

Pulkkinen ei ole viime vuosina pahemmin ratkaisujaan avannut suomalaiselle medialle, mutta tiistaina hänet oli tuotu median eteen – tosin hyvin tarkkaan valitun median eteen.

Ylen jutusta selviää kuitenkin hyvin omituisia piirteitä mediatilaisuudesta. Voisi sanoa, että suorastaan ennen kuulumattomia seikkoja.

– Kiekko-Vantaa toi tiistaina kohuhankintansa käsin poimitun rajatun mediajoukon eteen. Videokuvaus oli lehdistötilaisuuden aikana kielletty, mikä oli tietysti mielenkiintoinen valinta, kun kutsutuista merkittävä osa oli tv-yhtiöiden edustajia, Ylen Pekka Holopainen kirjoittaa.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)